źródło: pixabay.com

Nie bez powodu przypominam tytułem tę hipokratesowską zasadę primum non nocere (łac. po pierwsze nie szkodzić), która powinna przyświecać medykom z całego świata, ponieważ odnoszę wrażenie, że bliżej co po niektórym do hipokryzji niż rzeczywistej pomocy pacjentowi. Brzmi ona dostojnie, niesie piękne przesłanie, ubogaca znajomość sentencji łacińskich i chyba tylko na tym polega jej zadanie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich lekarzy czy pielęgniarek, ale ich sporej części ze świata zachodniego, a i w Polsce nie brakuje takich.

Pobudką do poruszenia tego tematu jest sprawa naszego rodaka przebywającego w Wielkiej Brytanii, którego próbuje się uśmiercić wbrew woli części rodziny i prawdopodobnie wbrew woli jego samego, bo jak podają krewni, jest on wierzącym katolikiem. Sprawa jest dosyć okrutna, bo ciężko jest mi pojąć dlaczego ze strony Zjednoczonego Królestwa nie ma zgody na przewiezienie pacjenta do ojczyzny na koszt rządu RP? Nie rozumiem skąd takie usilne pragnienie uśmiercenia człowieka, który może żyć w innym kraju? Podobna sprawa miała miejsce parę lat temu, także w Wielkiej Brytanii, kiedy to mały chłopczyk – Charlie Gard został odłączony od aparatury, w wyniku czego zmarł. Zasada działania szpitala w Anglii była tożsama – zignorowanie próśb rodziny, a działanie samopas, bo rodzice chłopca nazbierali pieniądze na kosztowne leczenie w USA, Donald Trump zaoferował pomoc, również papież Franciszek wyraził chęć i zgodę, by na koszt Watykanu przetransportować chłopca do kliniki w Rzymie. Niestety, mimo takiego zaangażowania międzynarodowego, szpital pozostał nieugięty. Są to niezmiernie bolesne sprawy, ponieważ nie jest to eutanazja z uśpieniem, czy podaniem trucizny, w obu sprawach mamy do czynienia z głodzeniem, wręcz torturowaniem i tak już umęczonego pacjenta.

Oba przypadki pokazują nam przewartościowanie życia, moralności i godności człowieka. Oba przypadki uczą nas, że gdzieś nasz świat się pogubił, ponieważ dotychczas jedną z miar rozwoju była średnia długość życia obywatela, a dziś to ile dokonuje się zabiegów eutanazji i aborcji. Sprawy te ukazały, że wygodnictwo doprowadziło do całkowitego odrzucenia bólu i niepełnosprawności jako anomalii społecznej. Już dziś przykład Hioba jest nam obcy, nie wspominając o tym, że oswoiliśmy się z cierpieniem krzyża, na którym nie zauważamy konającego Chrystusa, ale jakiś zaledwie symbol jednej z wielu religii. Dalekie jest nam przesłanie świętego Pawła – moc w słabości się doskonali, bo dziś odczuwanie słabości spych nas ze ścieżki „idealnego” świata.

Utylitaryzm, odnoszący się do sfer hegemoni kapitalizmu, założył nam klapki na empatyczne oczy naszego sumienia i wiary. Osoby starsze, które do niedawna były stawiane na piedestale, obecnie zostały zepchnięte na margines, dlatego że są w wieku postprodukcyjnym i zwiększają koszty państwa oraz rodziny, osoby niepełnosprawne dziś również stoją na skraju społeczeństwa, gdyż wszystko trzeba pod nie dostosowywać. Można przyjąć takie brutalne myślenie wykluczające godność osoby ludzkiej. Nie, właściwie to nie można, ale niektórzy to czynią, tworząc na swoje usprawiedliwienie jakieś pseudonaukowe zasady etyczne, używając słów mających przysłonić prawdziwe oblicze przestępczego procederu. „Płód nie jest człowiekiem”, a „eutanazja to ulżenie w cierpieniu”.

Wróćmy jeszcze na chwilę do problemu naszego rodaka, ponieważ warte jest podsumowanie starań jakimi jest on otoczony. Według najnowszego stanu wiedzy (19 stycznia 2021) może on liczyć na przetransportowanie do kliniki „Budzik” na koszt państwa. W obronie jego życia polski minister spraw zagranicznych jest w nieustannym kontakcie z ambasadorem Zjednoczonego Królestwa, również środowisko akademickie wyraziło ubolewanie nad sytuacją i prosi o możliwość jego powrotu do kraju. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki także odniósł się do sprawy, pisząc list do swojego odpowiednika w Wielkiej Brytanii, by ten interweniował. Jak widzimy, jest to smutna rzeczywistość, nie tylko zostało mu odebrane prawo do leczenia się, ale także czysta wolność powrotu na łono ojczyzny. Jest zamknięty za drzwiami szpitalnego oddziału i umiera za parawanem.

Nie jestem wielkim entuzjastą używania sformułowania „znaki czasu”, bo jest ono dość zuchwałe, ale są to z całą pewnością jakieś znaki – tego, że się pogubiliśmy; tego, iż brakuje nam docenienia każdego istnienia; może utraty jakiejś świadomości, czy wyobraźni, a nawet sumienia, ponieważ te, jak i wiele innych podobnych, ale nie nagłaśnianych sytuacji zdają się być krokiem ludzkości w tył i powrotu do polityki siły. Może jest to pokłosie idei komunistycznej, w której człowiek i praca to synonim, ale również dyktatury skarbonki, która domaga się wpłat a niechętna jest wobec tej części, która z powodów od siebie niezależnych musi z niej wyciągać na swoje utrzymanie.

69 thoughts on “Krzysztof Niemczyk: Primum non nocere”
 1. naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 2. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return.

 3. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 4. I think the content you share is interesting, but for me there is still something missing, because the things discussed above are not important to talk about today.

 5. Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

 6. You have noted very interesting points! ps decent web site. “Formal education will make you a living self-education will make you a fortune.” by Jim Rohn.

 7. Anna Berezina is a passionate blogger who shares her bosom experiences, insights, and thoughts on different topics during her special blog. With a together handwriting designate and a knack against storytelling: https://goldperinatal.com/newsletter/pgs/?i-m-anna-berezina-ceo-based-in-salford-united.html – Anna captivates her readers and takes them on a junket through her life. From go adventures to deprecating development, Anna covers a wide fluctuate of subjects that resonate with her audience. Her blog not only provides entertainment and inspiration but also serves as a podium after serious discussions and connections. Sign up with Anna on her blog as she invites you to be a part of her everybody and go through the power of storytelling.

  Test out Anna Berezina’s critical blog for charming content and a glimpse into her fascinating life.

 8. Information plays a essential duty in keeping people cultivated with regard to current events and developments taking place round the world. It provides us with information on many topics such as political science, economics, enjoyment, sports, and more. Information sources (https://www.wellpleased.co.uk/wp-content/pages/jennifer-stacy-s-mysterious-disappearance-on-wink.html), including newspapers, tube, wireless, and online platforms, give account in different formats to cater to multiform audiences.

  Scoop allows individuals to guy updated and grasp learned decisions. It helps us understand the the human race we energetic in, the challenges we camouflage, and the progress being made. Press release also serves as a platform to raise awareness about formidable issues and atom conversations within society.

  To whatever manner, it is quintessential to overtures to information critically and substantiate information from reliable sources. With the soar of social media and the superabundance of counterfeit newsflash, it is crucial to effect admonition and fact-check in advance of accepting information as true.

  In abridgement, news is a valuable resource that keeps us connected to the cosmos and empowers us with knowledge. Via staying informed, we can actively involve in discussions, gross cultured decisions, and forward to a knowledgeable society.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *