O nas

W świecie postępującego chaosu i destrukcji struktur społecznych, dostrzegamy potrzebę powrotu do wartości głoszonych przez instytucję, która od wieków kreuje fundament naszej cywilizacji – Kościoła katolickiego. Co więcej, głęboko wierzymy, że jest to prawdziwie nowoczesna i nowatorska postawa, choć wychodząca zupełnie naprzeciw dominującym trendom społecznym.

Chcielibyśmy tym samym zaktualizować i odkłamać enigmatyczną frazę teologiczną ukrytą pod hasłem „nauka społeczna Kościoła”, która kojarzy się ze smętnym teologicznym filozofowaniem lub obiektem uniesień intelektualnych rupieciarzy, postulujących powrót do czasów zmierzchłych. Społeczeństwo tworzą ludzie, którzy na co dzień swoją postawą i wyznawanymi wartościami kreują świat wokół siebie. My, jako lekarze, inżynierowie, politycy, pracownicy biurowi, ludzie pracy, przekładamy nasze doświadczenie i naszą wiedzę na artykuły lub podcasty, by wyjaśniać bardzo szczegółowe zagadnienia prostym językiem.

Istnieją dwa fundamentalne powody, dla których nazwaliśmy się Nowe Kształty. Po pierwsze, dlatego że twórczością merytoryczną jesteśmy dodatkowym czynnikiem formującym rzeczywistość. Każdy głos, rozsądny lub taki pozostawiający trochę do życzenia pod względem ogólnej składności, może natchnąć innego, by żyć lepiej albo przynajmniej zastanowić się nad światem. To przecieranie szlaków znamy już od nieskładnych myśli pierwszych filozofów i choć niemal wszystko mogło zostać już przed nami odkryte, to warto przypominać i wciąż rozmyślać nad nowymi kształtami, budując tym samym człowieka świadomego w postępującej rzeczywistości.

Drugim powodem, dla którego nazwa funkcjonuje jest idea wychowawcza. Chcemy, by tworzone przez nas materiały były na wysokim poziomie merytorycznym, ale czasem warto też dać się wypowiedzieć niewprawionym jeszcze w publicystycznym boju młodziakom. Dajemy im więc pole do popisu, często jeszcze przed publikacją wielokrotnie prosząc, by dostosowali się do minimum jakościowego, jakie sobie wyznaczyliśmy. Mimo, że poprawiamy ich teksty, bo każdego niemowlaka zanim nauczy się chodzić trzeba nauczyć raczkować, to w końcu po ciężkiej pracy wierzymy, że wykują się w naszej kuźni nowi wykształceni publicyści, którzy merytorycznie będą potrafili zmieniać świat na lepsze, rozmyślając nad jego formami. Każda forma aktywizmu zbliża ich do bycia pełnoprawnie odpowiedzialnymi za ład społeczny. Publicystyka i zabieranie głosu w sprawach społecznych, szczególnie wtedy, gdy ktoś błądzi i musi się dopiero odnaleźć, jest formą samouświadomienia.

Także i Ty możesz tworzyć Nowe Kształty. Jeśli chcesz zabrać głos w sprawach społecznych, śledzisz obecne wydarzenia w Polsce czy na świecie i uważasz, że powinniśmy je promować naszym kanałem lub uważasz, że możesz pomóc od strony technicznej skontaktuj się z nami formularzem kontaktowym.